+48 504 455 883biuro@apa-group.pl

Sprzątanie galerii handlowych – jak przebiega i jakie obowiązki ma firma sprzątająca

sprzątanie centra handlowe

Czystość w galeriach handlowych – czy to ciągów komunikacyjnych, czy toalet i innych przestrzeni wspólnych – jest bardzo ważna zarówno dla komfortu klientów oraz pracowników, jak i ze względów wizerunkowych. Przestrzeń galerii jest bowiem jedną z jej wizytówek. Aby klienci chcieli do niej wracać i robić zakupy, musi być czysta, uporządkowana i pachnąca. Sprawdźmy, jakie obowiązki ma firma sprzątająca galerie handlowe i jak w praktyce wygląda sprzątanie takich przestrzeni.

Sprzątanie galerii handlowych – priorytety

Sprzątanie galerii handlowych powinno zapewnić czystość w miejscach, w których przebywają klienci i pracownicy, zwłaszcza w ciągach komunikacyjnych czy w toaletach. Jedne z podstawowych czynności, jakie wykonuje firma sprzątająca to maszynowe mycie podłóg oraz dbanie o czystość sanitariatów. Posprzątane toalety, brak nieprzyjemnych zapachów, uzupełnione dozowniki na mydło pojemniki z papierem toaletowym, a do tego czyste podłogi i opróżniane kosze na śmieci to absolutne podstawy, o które musi zadbać każda firma sprzątająca. Ale to nie wszystko.

Firma sprzątająca musi także:

  • Dbać o bezpieczeństwo – zarówno klientów czy pracowników galerii, jak i pracowników firmy sprzątającej. W tym celu należy m.in. umieszczać informacje o śliskiej powierzchni w czasie sprzątania podłóg, przestrzegać ogólnych przepisów BHP, zapewnić pracownikom ochronne ubrania i obuwie.
  • Przestrzegać wewnętrznych procedur i regulaminów – stosować się do wytycznych zleceniodawcy.
  • Przestrzegać harmonogramów ustalonych ze zleceniodawcą na początku współpracy.

Sprzątanie galerii handlowych w praktyce – jak przebiega i jakie czynności obejmuje?

Przed rozpoczęciem współpracy z firmą sprzątającą należy ustalić dokładny harmonogram działań. Dzięki niemu sprzątanie będzie przebiegać sprawnie i efektywnie, a do tego nie będzie zaburzać pracy galerii handlowej. Taki harmonogram zawiera zarówno godziny pracy firmy sprzątającej, jak i zakres jej obowiązków, częstotliwość wykonywania poszczególnych czynności, a także liczbę pracowników oddelegowanych do wykonywania poszczególnych zadań.

Wszystkie obowiązki firmy sprzątającej, aby były efektywne i skuteczne, muszą być wykonywane metodycznie, dokładnie i z poszanowaniem ustalonych zasad. Przyjrzyjmy się teraz temu, jaki zakres obowiązków mają firmy, które dbają o porządek w galeriach.

Jakie miejsca w galerii handlowej sprząta zewnętrzna firma sprzątająca?

Są to przede wszystkim:

  • główne wejścia, ciągi komunikacyjne i powierzchnie handlowe,
  • strefy gastronomiczne (food courts),
  • powierzchnie biurowe,
  • toalety, 
  • pomieszczenia gospodarcze,
  • parkingi i garaże,
  • windy, schody, klatki schodowe.

Jakie czynności obejmuje usługa sprzątania galerii handlowych?

Wszystko zależy od indywidualnych ustaleń ze zleceniodawcą, ale zakres obowiązków może być następujący:

  • maszynowe mycie podłóg i odkurzanie wykładzin,
  • mycie drzwi i szklanych powierzchni,
  • sprzątanie witryn sklepowych,
  • wycieranie kurzy,
  • opróżnianie koszy na śmieci,
  • utrzymywanie czystości w łazienkach, uzupełnianie papieru toaletowego i mydła, mycie luster, kranów i muszli klozetowych,
  • usuwanie nieprzyjemnych zapachów,
  • ​utrzymanie w czystości dróg, placów, parkingów oraz innych, zewnętrznych ciągów komunikacyjnych.

Warto wiedzieć! W Apa Group oferujemy także usługi specjalistyczne, takie jak: mycie alpinistyczne okien i elewacji, pranie wykładzin i tapicerek meblowych, mycie garaży i hal magazynowych, odśnieżanie dachów i terenów zewnętrznych, doczyszczanie kostki brukowej.

Jak często sprząta się galerie handlowe? Sprzątanie codzienne czy okazjonalne?

Podstawowe prace porządkowe wykonuje się codziennie. Do takich czynności należy mycie i polerowanie podłóg, opróżnianie koszy, sprzątanie toalet, pomieszczeń socjalnych i administracyjnych, wycieranie kurzy i usuwanie brudu np. z ławek, krzeseł czy parapetów, utrzymywanie porządku na zewnątrz budynku (w tym m.in. sprzątanie liści w sezonie jesiennym czy odśnieżanie powierzchni zimą).

Do czynności, które wykonuje się systematycznie, ale nie codziennie należą m.in.: odkurzanie wykładzin, mycie przeszkleń, sprzątanie garaży, gruntowne czyszczenie urządzeń sanitarnych (chyba że istnieje konieczność czyszczenia ich na bieżąco).
Sezonowo wykonuje się m.in. mycie okien (także alpinistyczne) czy nawet czyszczenie elewacji budynku.

Podsumowując, sprzątanie galerii handlowych wymaga dużych nakładów pracy i dobrej koordynacji działań. Konieczne jest ustalenie, a potem przestrzeganie harmonogramu prac oraz sprawne, metodyczne wykonywanie zadań. Sprzątanie galerii handlowych wymaga też doświadczenia, a także umiejętności dbania o porządek w taki sposób, by nie oddziaływać negatywnie na pracowników sklepów, biur czy restauracji oraz na klientów. Warto więc powierzyć takie obowiązki firmie z dużym doświadczeniem, dysponującej odpowiednim sprzętem i środkami czystości.

Jeśli masz pytania dotyczące współpracy z firmą sprzątającą, zapraszamy do kontaktu. Chętnie rozwiejemy wszelkie wątpliwości, a także umówimy się na spotkanie, by porozmawiać o szczegółach współpracy.