+48 504 455 883biuro@apa-group.pl

Odśnieżanie dachu – dlaczego jest konieczne i jak je zorganizować?

odśnieżanie dachów

Przecież to tylko lekki puch – gdy popada kilka dni, nic złego się nie stanie. – prawda jest jednak nieco inna. Śnieg na dachu może być dużym i groźnym obciążeniem zarówno dla konstrukcji nośnej, jak i dla zdrowia oraz życia ludzi. Sprawdźmy, jakie ryzyko niesie za sobą zalegający na dachu śnieg, a także, jak zorganizować odśnieżanie.

Ile waży śnieg i dlaczego trzeba odśnieżać dach regularnie? 

Wbrew pozorom śnieg może być bardzo ciężki. Ile waży? Portal gov.pl podaje, że:

  • 1m3 białego puchu śniegowego waży do 200 kg, 
  • 1m3 śniegu mokrego to już 700-800 kg, 
  • 1m3 lodu to aż około 900 kg!

Warto zwrócić uwagę na to, jak duża jest różnica w wadze puchu śniegowego i śniegu mokrego. Dlatego zdecydowanie najlepiej usunąć lekki puch i nie odkładać odśnieżania do momentu, aż śnieg kilkukrotnie zwiększy swoją wagę. W czasie odwilży nawet kilkucentymetrowa warstwa śniegu robi się bardzo ciężka i często przeistacza się w jeszcze cięższy lód. 

Regularne odśnieżanie jest szczególnie istotne w przypadku konstrukcji dachów płaskich, pokrywających m.in. hipermarkety, hale produkcyjne, magazyny czy hale wystawiennicze.

Ważne! Dla zdrowia i życia niebezpieczne są również lodowe sople i nawisy śniegowe – je także trzeba usuwać na bieżąco.

Odśnieżanie dachu a przepisy – obowiązki właścicieli i administratorów budynków 

Właściciele, zarządcy oraz administratorzy budynków są zobowiązani do usuwania z dachów śniegu i lodu. Regulują to zapisy ustawy Prawo budowlane. 

Obowiązek odśnieżania dachu i usuwania z niego lodu mają zarówno osoby fizyczne czy firmy posiadające wyłączne prawo własności, jak i współwłaściciele, użytkownicy wieczyści oraz instytucje zarządzające nieruchomościami lub mające je w użytkowaniu. Jeśli obowiązek nie zostanie dopilnowany, mogą spodziewać się mandatu, a w skrajnych sytuacjach nawet zamknięcia obiektu. 

Im większa jest powierzchnia obiektu, tym bardziej wzrasta ryzyko, że śnieg na dachu doprowadzi do uszkodzenia konstrukcji i będzie zagrożeniem dla zdrowia i życia ludzi. 

Ważne! Właściciele i zarządcy dużych nieruchomości mają obowiązek przeprowadzić dwa razy w roku kontrolę stanu technicznego takich obiektów. Dotyczy to następujących budynków i budowli:

  • o powierzchni zabudowy większej niż 2000 m2, 
  • w przypadku obiektów budowlanych – gdy dach ma powierzchnię większą niż 1000 m2.

Za sprawdzanie, czy właściciele i zarządcy takich obiektów przestrzegają przepisów, odpowiedzialni są Inspektorzy Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego.

Jak zorganizować odśnieżanie dachu? Najważniejsze wskazówki

  • Odśnieżając dach, należy przede wszystkim zadbać o bezpieczeństwo zarówno osób przebywających na dachu, jak i mogących znajdować się w niedalekiej odległości od budynku. Warto zadbać o to, by przed budynkiem znajdowała się osoba pilnująca bezpieczeństwa przechodniów – osoby na dachu powinny być z nią w stałym kontakcie.
  • Konieczne jest także zabezpieczenie terenu wokół budynku i wyznaczenie miejsca, w które będzie zrzucany śnieg. Należy zadbać o to, by w pobliżu nie stały samochody. 
  • Wszystkie osoby, które będą zajmować się odśnieżaniem dachu, powinny być wyposażone w kaski, rękawice i antypoślizgowe buty, a także uprząż dekarską – przymocowaną np. do komina – która zabezpieczy przed upadkiem dachu. Uprząż warto mieć zwłaszcza wtedy, gdy powierzchnia dachu jest śliska lub stroma. 
  • Do usuwania śniegu najlepiej wykorzystać plastikowe szufle z gumowymi brzegami, które nie będą uszkadzać powierzchni dachu. 
  • Śnieg powinno się usuwać małymi porcjami – dzięki temu spadnie ryzyko utraty równowagi przez pracujące na dachu osoby. 
  • Nie należy usypywać stosów śniegu na dachu – zawsze należy zrzucać go bezpośrednio poza powierzchnię dachu. 
  • Koniecznie trzeba upewnić się, że wokół budynku nie ma innych ludzi – nie tylko spadający śnieg mógłby być dla nich zagrożeniem, ale także upuszczona przypadkowo łopata. 
  • Poza śniegiem trzeba usunąć także zwisające z dachu sople.

Czy zatrudnić specjalistów?

Zatrudnienie zewnętrznej firmy zajmującej się odśnieżaniem dachów to dobre rozwiązanie zwłaszcza wtedy, gdy należy odśnieżyć stromy lub duży dach albo dach w wysokim budynku. Osoby zajmujące się takimi pracami są odpowiednio przeszkolone i dysponują profesjonalnym sprzętem oraz zabezpieczeniami.

W APA-Group wszyscy pracownicy zajmujący się odśnieżaniem dachów przeszli szkolenia BHP, mają certyfikaty oraz aktualne badania lekarskie i są uprawnieni do wykonywania prac alpinistycznych. W naszej firmie wiemy, jak dobrać odpowiednią metodę odśnieżania do konstrukcji dachu i budynku, konsultując się przy tym z administratorem nieruchomości. Każdy obiekt współpracujący z nami ma przydzielonego koordynatora, który pozostaje w kontakcie z administracją przez całą dobę.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat usługi odśnieżania dachów, informacje znajdziesz tutaj. Zachęcamy też do kontaktu telefonicznego, mailowego lub przez formularz kontaktowy.