Kto jest odpowiedzialny za czystość w biurze?
Czystość i porządek w miejscu pracy a motywacja pracowników.
Czystość i porządek w biurze bez wątpienia wpływają na komfort pracy. Ale nie tylko. To, jak wygląda przestrzeń – czy panuje w niej ład, czy powietrze jest czyste, a w powietrzu nie unoszą się zanieczyszczenia i drobnoustroje – oddziałuje także na zaangażowanie pracowników, ich motywację do pracy i zdrowie oraz samopoczucie. Sprawdźmy, jak porządek wpływa na pracę i kto jest odpowiedzialny za utrzymanie czystości w biurze.
Czystość biura a motywacja do pracy
Czyste biuro i uporządkowane biurko bez wątpienia wpływają na poprawę motywacji do pracy. Mała ilość rzeczy dookoła, ład, przyjemny aromat i świeże powietrze sprawiają, że pracuje nam się dużo lepiej niż w przestrzeni, w której panuje chaos. Porządek to także brak rozpraszaczy – im mniej przedmiotów przykuwa naszą uwagę, tym bardziej nasza koncentracja się poprawia.
Czyste i uporządkowane stanowisko pracy to większe zaangażowanie pracowników, a co za tym idzie, większa efektywność wykonywanych obowiązków. Bardzo ważne jest więc, by utrzymać w biurze nienaganną czystość i ogólny ład. Dzięki temu zyskają zarówno Twoi pracownicy, jak i cała firma.
Czystość w biurze a zdrowie pracowników
Regularne sprzątanie biur znacznie zmniejszają ilość zanieczyszczeń, a także ograniczają ryzyko gromadzenia się wirusów czy bakterii. Biura, zwłaszcza typu open space, to miejsca, w których każdego dnia przebywa duża liczba ludzi. W związku z tym trzeba szczególnie zadbać o to, by jak najbardziej zmniejszać ryzyko rozwoju różnych drobnoustrojów.
Regularne odkurzanie wykładzin dywanowych, wycieranie kurzy i dokładne sprzątanie nawet trudno dostępnych zakamarków to czynności, które z pewnością docenią także alergicy i osoby cierpiące na schorzenia górnych dróg oddechowych. Dla nich czystość w biurze może zrobić diametralną różnicę i sprawić, że po prostu będzie im się lżej oddychało.
Warto pamiętać! Alergie mogą objawiać się na różne sposoby, m.in. kaszlem, problemami z oddychaniem, katarem, łzawieniem czy pieczeniem oczu, a także problemami skórnymi. Wszelkie dolegliwości fizyczne mogą obniżać nastrój i pogarszać komfort pracy, a także zmniejszać motywację i zaangażowanie pracowników.
Kto jest odpowiedzialny za porządek w biurze?
Za utrzymanie porządku w biurze odpowiedzialny jest pracodawca (chyba że w umowie między pracownikiem a pracodawcą zostały zawarte indywidualne zapisy). Właściciel firmy odpowiada za porządek i czystość w miejscach wspólnych, a także za to, by stanowiska pracy i wszystkie urządzenia w firmie spełniały wymogi BHP. Pracodawca powinien także zadbać o ergonomię stanowiska pracy każdego pracownika.
Inaczej rzecz ujmując, pracodawca powinien zapewnić optymalny poziom higieny i bezpieczeństwa w biurze, czyli przede wszystkim: dbać o czystość powierzchni płaskich, zapewnić regularne opróżnianie koszy na śmieci oraz zagwarantować pracownikom warunki do przechowywania akcesoriów, dokumentów i innych przedmiotów niezbędnych do pracy w sposób schludny i uporządkowany.
Jaka odpowiedzialność spoczywa na pracowniku? Powinien on sprzątać biurko, dbać o ład na stanowisku pracy, porządkować i bezpiecznie przechowywać dokumenty czy prawidłowo użytkować biurowe sprzęty.
Organizacja biurka a motywacja do pracy
Oprócz porządku w całym biurze, w kontekście motywacji i zaangażowania w pracę, ważne jest także utrzymanie porządku na biurkach pracowników. Błędem, który często popełniają pracownicy jest przekonanie o tym, że wszystko, co zgromadzili na swoim biurku i wokół niego, jest im potrzebne. Niestety gromadzenie dużych ilości przedmiotów nie sprzyja koncentracji, a konieczność częstego porządkowania wielu akcesoriów biurowych zabiera cenny czas.
Redukcja liczby przedmiotów na biurku do niezbędnego minimum ma pozytywny wpływ na koncentrację pracowników, a co za tym idzie, może przyczyniać się do poprawy wydajności pracy. Co w tym zakresie może zrobić pracodawca? Na przykład wprowadzić tzw. politykę czystego biurka.
Polityka czystego biurka (i ekranu) często jest elementem systemu ochrony danych osobowych, ale nie tylko. Pozwala też utrzymać ład w miejscu pracy. To praktyka stosowana coraz częściej w wielu firmach. Na czym polega? Pracownicy przed wyjściem z biura muszę schować wszystkie dokumenty wykorzystywane w czasie pracy, a także wszelkie nośniki danych czy klucze do szafek. Dokumenty, które nie są już potrzebne, należy od razu niszczyć.
W niektórych firmach, zwłaszcza dużych korporacjach, idzie się o krok dalej. Każdy pracownic przed wyjściem z pracy musi schować swoje rzeczy do własnych szafek i zostawić biurko zupełnie puste, by kolejnego dnia inna osoba mogła z niego skorzystać. W takim systemie pracownicy nie mają na stale przydzielonych stanowisk – każdego dnia mogą usiąść w innym miejscu.
Podsumowując, pracodawca ma obowiązek zadbać o czystość i bezpieczeństwo w miejscu pracy, a także umożliwić pracownikom schludne przechowywanie dokumentów i akcesoriów biurowych. Jeśli jesteś odpowiedzialny/a za utrzymanie porządku w Twojej firmie i chcesz zatrudnić profesjonalistów, którzy o to zadbają, sprawdź ofertę naszej firmy sprzątającej (w Warszawie i okolicach). Zapraszamy też na nasz blog, na którym znajdziesz dużo wskazówek dotyczących m.in. współpracy z firmą sprzątającą.