+48 504 455 883biuro@apa-group.pl

Aranżacje biur – trendy na 2024 rok. Jakie znaczenie ma zadbane biuro?

aranżacja biura

Rok 2024 to jeszcze mocniejsze skupienie się na zachowaniu równowagi między efektywnością pracy, a zdrowiem i dobrym samopoczuciem pracowników. Ma to swoje odzwierciedlenie w aranżacji wnętrz biurowych i podejściu do czystości. Biuro przestaje już być wyłącznie miejscem wykonywania obowiązków. Po kilku latach pracy w trybie zdalnym podejście i oczekiwania pracowników do środowiska pracy znacznie się zmieniły. Żeby odpowiedzieć na potrzeby pracowników, przestrzenie biurowe muszą ulec przeobrażeniu. Sprawdźmy, jakie są trendy w aranżacji biur w 2024 roku. 

Elastyczne podejście do przestrzeni. Wygoda i ergonomia

Pandemia i długi okres pracy zdalnej zmieniły wiele w podejściu pracowników do trybu pracy. Dzisiaj duża część osób pracuje w trybie hybrydowym, a w biurze stawia się tylko wtedy, kiedy musi lub chce. Przestrzenie biurowe ulegają więc przeobrażeniom i umożliwiają takie elastyczne podejście. Pracownicy coraz częściej nie mają przypisanych własnych biurek, za to mogą pracować z różnych miejsc w biurze. Elastyczność zwiększają też modułowe meble, które pozwalają dopasować przestrzeń do zmieniających się potrzeb pracowników. 

Aby sprostać oczekiwaniom pracowników w zakresie ergonomii, wykorzystuje się m.in. regulowane biurka (przy których można stać lub siedzieć), a także wygodne, regulowane fotele biurowe. 

Wskazówka! Wygodę pracy zwiększa też… technologia. Regulowane oświetlenie, odpowiednie złącza do smartfonów i laptopów dostępne w różnych miejscach w biurze czy bezprzewodowe ładowarki mogą poprawić komfort pracy pracowników.

Czystość i uporządkowana przestrzeń

Wspomnieliśmy już, że w 2024 roku jeszcze większą uwagę zwraca się na kwestie zdrowia, higieny i komfortu pracowników. Środowisko pracy powinno stwarzać warunki do kreatywnego, efektywnego wypełniania obowiązków. A trudno byłoby to osiągnąć w przestrzeni, która jest nieuporządkowana i zagracona. Biuro – aby umożliwiało komfortową pracę – powinno być czyste i pozbawione nadmiaru zbędnych przedmiotów. 

Porządek na biurkach, ład w firmowej kuchni, czystość w łazience – wszystko to ma wpływ na samopoczucie oraz motywację pracowników, a także na efektywność ich pracy. Zadbaj więc o to, by przestrzeń biurowa była czysta i wolna od rozpraszaczy. 

Czyste biuro i komfort pracy to zdecydowanie nie tylko jeden z trendów na 2024 rok, ale coś, o co warto dbać zawsze. 

Sprawdź: Jak zachęcić pracowników do utrzymywania porządku w firmie i sprzątania po sobie?

Natura w biurze 

Czy wiesz, czym jest biophilic design? To koncepcja stosowana zarówno w branży budowlanej, jak i przy aranżacji wnętrz, która zakłada, że przestrzenie – także biurowe – powinny być bogate w rozwiązania nawiązujące do natury. Pojęcie „miejskiej dżungli” nabiera tu nowego znaczenia. W 2024 roku do biur wprowadza się coraz więcej roślin. Ważna jest duża ilość naturalnego światła oraz wykorzystywanie naturalnych surowców, przede wszystkim drewna. Stosuje się kolorystykę oraz faktury inspirowane przyrodą, a także nowoczesne rozwiązania akustyczne, które umożliwiają tworzenie przestrzeni sprzyjających pracy w skupieniu.

Wellbeing w miejsu pracy

W 2024 roku utrzymuje się trend na propagowanie zdrowia fizycznego i psychicznego, a także zachowanie równowagi między efektywnością pracy a dobrym samopoczuciem pracowników. W tym kontekście wykorzystuje się różne rozwiązania, które mają w tym pomóc. Pokoje do medytacji czy relaksu i wygłuszone strefy ciszy, a z drugiej strony strefy rozrywki i firmowe siłownie – wszystko to wpisuje się w trendy aranżacyjna na 2024 rok.

Ciekawym rozwiązaniem są kabiny typu hushPhone – przypominające budki telefoniczne, niewielkie pomieszczenia, które są wygłuszone i nie przepuszczają dźwięków w żadną ze stron. Do środka nie dociera szum z biura, a na zewnątrz nie słychać odbywających się wewnątrz rozmów telefonicznych. W budce można stać lub usiąść na wysokim krześle i rozmawiać przez telefon lub pracować w ciszy i skupieniu. 

Umacnianie relacji między pracownikami 

W nowoczesnych biurach stosuje się rozwiązania, które sprzyjają umacnianiu więzi między pracownikami. Oprócz klasycznych biur typu open space aranżuje się przestrzenie bardziej kameralne, które umożliwiają spokojną rozmowę i dają poczucie prywatności. Ustronne pokoje spotkań i salki konferencyjne, firmowe kawiarnie, a do tego kabiny hushMeet dla 4 osób – odpowiedniki wyciszonych „budek telefonicznych”. Takie kabiny są wyposażone w 2 kanapy i stolik. Są zupełnie wygłuszone i dają pracownikom przestrzeń do spokojnego spotkania, bez zakłócania spokoju. 

Podsumowując, nowoczesne biuro powinno sprzyjać zarówno pracy, jak i spotkaniom towarzyskim. Musi ułatwiać nawiązywanie i umacnianie relacji między ludźmi, a także wspierać ich dobre samopoczucie oraz efektywność. Ważny jest komfort, który pomaga osiągnąć uporządkowana i czysta przestrzeń. 

Jeśli szukasz do swojej firmy profesjonalnych usług w zakresie sprzątania biur, zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą i do kontaktu z nami. Zapraszamy.