+48 504 455 883biuro@apa-group.pl

Sprzątanie w garażu – przepis na czystość w prywatnych i publicznych garażach

Sprzątanie garaży Warszawa

Jak utrzymać porządek w garażu? Wszystko zależy od tego, czy mowa o prywatnej przestrzeni, czy współdzielonym parkingu. Przygotowaliśmy dla Ciebie wskazówki, jak dbać o porządek w garażu – zarówno własnym, jak i publicznym. 

Prywatny garaż – jak go zorganizować i utrzymać w nim porządek?

Prywatny garaż (w domu czy w bloku) często służy także jako warsztat czy komórka. Ważne jest więc, by nie tylko zadbać w nim o czystość, ale także, by dobrze go zorganizować. Jeśli w Twoim garażu zrobił się duży bałagan, sprawdź, co zrobić, żeby go uporządkować i utrzymać w nim ład. 

1. Przegląd wyposażenia garażu i eliminacja zbędnych przedmiotów  

Na początek sprawdź, co znajduje się w Twoim garażu i jakie urządzenia oraz akcesoria w nim przechowujesz. Zastanów się, czy rzeczywiście wszystko jest Ci potrzebne, jak często korzystasz z poszczególnych narzędzi i jak najwygodniej Ci się pracuje. Przejrzyj wszystkie skrzynki i kartony, a potem pozbądź się tego, co tylko zabiera miejsce, a czego nie potrzebujesz. 

Wskazówka! W swoim garażu od lat składujesz stare sprzęty, meble czy zabawki albo popsute narzędzie z nadzieją, że „przecież w końcu kiedyś je naprawisz”? Zastanów się, czy nie jest to dobry moment, by pozbyć się ich na dobre i zrobić miejsce na nowe, albo po prostu zyskać więcej przestrzeni. 

2. Segregacja wyposażenia

Gdy będziesz już wiedzieć, co zostawić, a czego się pozbyć, przejdź do segregacji wyposażenia. Możesz np. podzielić wszystkie narzędzia i akcesoria na takie, z których korzystasz na co dzień i takie, które wykorzystujesz sporadycznie. Ułóż rzeczy w taki sposób, który ułatwi Ci poruszanie się po garażu w czasie sprzątania. A o tym, jak zorganizować przestrzeń w garażu, przeczytasz za chwilę.

3. Czyszczenie i sprzątanie garażu 

Gdy pozbędziesz się już niepotrzebnych przedmiotów i wstępnie posegregujesz narzędzia, możesz przejść do sprzątania garażu. Oto kilka kroków, które warto wykonać:

Usuń kurz i pajęczyny – wykorzystaj odkurzacz, szczoteczkę lub miotłę, aby usunąć kurz i pajęczyny z sufitu, ścian, mebli, półek i innych powierzchni. 

Czyszczenie powierzchni płaskich – jeśli jest taka potrzeba, wyczyść na mokro wszelkie powierzchnie płaskie (ale jeszcze nie podłogę). Na tym etapie możesz wyczyścić i umyć także skrzynki i kosze na narzędzia. 

Czyszczenie podłogi – odkurz podłogę i umyj ją za pomocą odpowiedniego detergentu, najlepiej do czyszczenia betonu. Postaraj się usunąć plamy oleju czy smarów samochodowych.

Zabezpieczenie przed insektami i gryzoniami – zwłaszcza w prywatnych garażach ważne jest zabezpieczenie wnętrza przed nieproszonymi gośćmi. Rozważ zastosowanie środków owadobójczych lub odstraszacza myszy, szczurów, kun czy innych gryzoni. 

4. Organizacja garażu 

Jeśli Twój garaż jest także warsztatem, to oprócz zagospodarowania odpowiedniej ilości miejsca na samochód (z uwzględnieniem otwartych drzwi), warto optymalnie zaaranżować całą przestrzeń i wszystkie narzędzia. 

Podziel garaż na strefy

W garażu centralne miejsce przeznaczone jest dla samochodu. Pozostałą przestrzeń postaraj się jednak zaaranżować tak, by narzędzia, akcesoria czy inne przedmioty, z których korzystasz najczęściej, mieć zawsze pod ręką. Możesz też wyznaczyć przestrzeń na przechowywanie, a także sekcje dla prac elektrycznych czy drobnych prac stolarskich.

Wygospodaruj miejsce do pracy 

Jeśli łączysz garaż i warsztat w jednym pomieszczeniu, prawdopodobnie konieczne będą pewne kompromisy. Raczej trudno o garaż, w którym zmieści się i samochód, i przestrony stół roboczy. Możesz jednak wygospodarować wygodne blaty pod ścianami albo wstawić składany lub przenośny stół. 

Zorganizuj miejsce do przechowywania 

W organizacji przestrzeni w garażu pomogą Ci m.in. póki i regały, tablice narzędziowe (warsztatowe), kosze i pojemniki, stojaki na narzędzia, tablice magnetyczne czy kufry lub walizki na narzędzia. Postaraj się optymalnie wykorzystać przestrzeń na ścianach czy nawet pod sufitem. Wykorzystaj przestrzeń od  podłogi, po dach. 

Posegreguj narzędzia

To, czego używasz najczęściej, umieść w łatwo dostępnym miejscu. Narzędzia możesz podzielić wg kategorii, a potem ułożyć je w konkretnych strefach. 

Dobra rada! Żeby utrzymać porządek w garażu, wyznacz miejsce dla każdego przedmiotu, a po skończonej pracy odkładaj wszystko na swoje miejsce.

Garaż publiczny – co jest najważniejsze, by utrzymać w nim czystość i zachować porządek?

Publiczny garaż rządzi się innymi prawami. Jest przestrzenią dla wielu samochodów i jest zdecydowanie mocniej eksploatowany, ale nie służy jako warsztat czy przechowalnia rzeczy. Aby był miejscem bezpiecznym, po którym łatwo się poruszać, musi być uporządkowany i dobrze oznaczony. Sprawdźmy, co jest kluczem do sukcesu w utrzymaniu publicznego garażu w czystości. 

Regularne czyszczenie – publiczne garaże wymagają częstszego sprzątania i czyszczenia niż domowe, ze względu na ich intensywne użytkowanie. Warto więc ustalić harmonogram prac i ściśle się go trzymać – zwłaszcza w miesiącach jesienno-zimowych.

Do sprzątania podłogi używa się odkurzaczy przemysłowych lub zamiatarek. Zdarza się, że konieczne jest mycie podłogi detergentem przemysłowym, szczególnie w miejscach, gdzie występują plamy oleju lub smarów. 

Ponieważ sprzątanie publicznego garażu czy parkingu wymaga dysponowania specjalistycznymi urządzeniami i środkami, polecamy współpracę z firmą sprzątającą. 

Oznakowanie stref – w garażu publicznym należy wyraźnie oznaczyć strefy parkingowe i przejścia dla pieszych, a potem kontrolować, czy nie wytarły się lub nie uległy zniszczeniu. 

Oświetlenie – należy zadbać o dobre oświetlenie w garażu, a potem regularnie sprawdzać, czy działa poprawnie. To  zapewni bezpieczeństwo użytkowników i ułatwi prace porządkowe.

Bezpieczeństwo – należy regularnie kontrolować stan infrastruktury, takiej jak znaki drogowe, oznaczenia stref parkingowych, schody ewakuacyjne, słupki, kolumny itp., aby zapewnić bezpieczeństwo użytkowników garażu.

Podsumowując, w obu przypadkach – zarówno w prywatnych, jak i publicznych garażach – kluczową kwestią jest regularne sprzątanie i utrzymywanie czystości, a także zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim użytkownikom. Dzięki temu garaż pozostanie funkcjonalny, estetyczny i bezpieczny. 

Po więcej porad na temat porządków w miejscach publicznych, firmach i prywatnych przestrzeniach zapraszamy na nasz blog.