+48 504 455 883biuro@apa-group.pl

Sprzątanie szkół, żłobków i przedszkoli z firmą sprzątającą – co warto wiedzieć?

sprzątanie placówek oświatowych

Czystość w placówkach oświatowych powinna podlegać szczególnemu rygorowi, a od wybuchu pandemii i wprowadzeniu nowych zaleceń przez GIS dbanie o porządek i higienę w salach lekcyjnych, świetlicach, na korytarzach czy w łazienkach zabiera jeszcze więcej czasu. Sprawdź, jak w utrzymaniu porządku i higieny w żłobku, przedszkolu czy szkole może pomóc firma sprzątająca i dlaczego warto ją zatrudnić.

Standardy higieny w placówkach oświaty – co mówią przepisy?

W Polsce nie istnieją konkretne wytyczne dotyczące sprzątania szkół, przedszkoli czy żłobków. Każda placówka ustala własne zasady. Cel jest zawsze taki sam: musi być czysto. Zarówno w miejscach, w których przebywają małe dzieci, jak i w placówkach, w których uczą się nastolatkowie.

Dokumentem, który w jakikolwiek sposób określa standardy higieny w placówkach oświatowych, jest Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31.12.2002 roku w sprawie bezpieczeństwa oraz higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach. Dokument ten ustala jednak ogólne zasady funkcjonowania takich placówek, kwestie organizacyjne pozostawiając dyrektorom i zarządom.

Aby sprostać zarówno tym ogólnym wytycznym, jak i oczekiwaniom rodziców, opiekunów oraz samych dzieci, a także, by zapewnić bezpieczeństwo podopiecznych, wiele szkół czy przedszkoli wdraża własne, wewnętrzne regulaminy.

Sprzątanie placówek oświaty – jakie niesie wyzwania i jak może pomóc firma sprzątająca?

Sprzątanie żłobków, przedszkoli i szkół to zadanie wymagające. Należy zadbać o wiele różnych obszarów – począwszy od sprzątania szatni i korytarzy, przez zadbanie o czystość sal lekcyjnych, sal zabaw i świetlic, po sprzątanie łazienek i kuchni, mycie okien oraz dbanie o teren wokół budynku. Wszystkie te czynności należy wykonywać regularnie i pilnować harmonogramu prac. Tylko w ten sposób można zapanować nad czystością w miejscach, w których przebywają dzieci i młodzież. Co bardzo ważne, podczas sprzątania placówek oświatowych priorytetami muszą być zarówno czystość przestrzeni, jak i bezpieczeństwo oraz komfort podopiecznych.

Placówki powinno sprzątać po zakończeniu przynajmniej większości lekcji czy zajęć przedszkolnych – dotyczy to m.in. dezynfekcji toalet, powierzchni mających kontakt z jedzeniem, czy szkolnych biurek. Wyjątkiem są oczywiście czynności takie jak sprzątanie podłóg przy wejściu do szkoły w miesiącach jesienno-zimowych, a także wszelkie sytuacje, które wymagają doraźnego działania.
Do sprzątania należy wykorzystywać tylko bezpieczne środki czystości, a silniejsze preparaty dobrze spłukiwać wodą.

Jak działa firma sprzątająca? Wykorzystuje środki czystości, przyrządy, wiedzę i doświadczenie niezbędne do tego, by w sposób bezpieczny i skuteczny zadbać o czystość szkół, przedszkoli i żłobków. W APA Group wiemy, jak dobrze zaplanować wszystkie prace, by uczniowie czy przedszkolaki nie zauważyli naszego działania i jednocześnie mogli uczyć się i rozwijać w komfortowych warunkach.

Sprawdź poniżej, jakie czynności wykonujemy w ramach usługi sprzątania szkół i przedszkoli.

Co wchodzi w skład usługi sprzątania szkół, przedszkoli i innych placówek oświatowych?

Podejmując współpracę z placówką oświatową, oferujemy zwykle określone czynności, które możemy rozszerzyć bądź zawęzić, zgodnie z potrzebami naszych klientów. Standardowe działania to przede wszystkim:

 • Mycie i zamiatanie bądź odkurzanie podłóg i posadzek,
 • Utrzymywanie w czystości sal lekcyjnych, świetlic, pokoi nauczycielskich i pomieszczeń biurowych, w tym czyszczenie i
 • dezynfekcja ławek, krzeseł oraz biurek,
 • Dbanie o czystość korytarzy i szatni,
 • Wycieranie kurzy,
 • Mycie okien i innych przeszkleń,
 • Dezynfekcja toalet, w tym czyszczenie umywalek, płytek i muszli toaletowych,
 • Utrzymywanie w czystości kuchni oraz stołówek/jadalni,
 • Czyszczenie lamp, żyrandoli oraz kontaktów,
 • Mycie i dezynfekcja przyrządów szkolnych oraz innych akcesoriów,
 • Utrzymywanie w czystości terenów zewnętrznych, w tym kostek brukowych, chodników i parkingów; odśnieżanie i
 • posypywanie solą i piaskiem chodników; pielęgnacja terenów zielonych wokół placówki.

Zakres naszych obowiązków dopasowujemy zawsze do wymogów i potrzeb danej placówki. Ustalamy indywidualny harmonogram prac, by w pełni odpowiedzieć na oczekiwania naszych klientów. Jeśli chcesz umówić się na konsultacje, masz pytania dotyczące współpracy lub chcesz zapytać o cenę za sprzątanie szkoły czy przedszkola, zapraszamy do kontaktu telefonicznego (nr tel.: 504 455 883) lub mailowego (biuro@apa-group.pl), albo za pośrednictwem naszego formularza kontaktowego.