Zasady sprzątania w klinikach, gabinetach i innych placówkach medycznych

Osoby i firmy sprzątające w gabinetach i klinikach oraz wszystkich innych placówkach medycznych obowiązują podobne zasady. Każdy pracownik sprzątający obiekt medyczny musi ściśle trzymać się zasad wyznaczonych w danym miejscu (zasady mogą różnić się w zależności od placówki). Miejsca te wymagają nierzadko sterylnej wręcz czystości, a dbanie o bezpieczeństwo zarówno personelu medycznego, jak i osób sprzątających oraz wszystkich pacjentów to sprawa nadrzędna.
Zasady sprzątania w klinikach i gabinetach medycznych, jak wspomnieliśmy, różnią się w zależności od miejsca. Zwykle jednak obowiązują m.in. następujące wymagania:

  • Czynności sanitarne należy wykonywać w gumowych rękawiczkach. Przed ich założeniem i po ich zdjęciu należy dokładnie umyć ręce, a rękawiczki zutylizować.
  • Zarówno detergenty, jak i akcesoria oraz sprzęt do sprzątania powinny być przechowywane w wyznaczonych do tego, odizolowanych pomieszczeniach.
  • Odpady szpitalne (i odpady z gabinetów) powinny być wrzucane do worków w określonych kolorach.
  • Powierzchnie zabrudzone wizualnie należy najpierw umyć, a dopiero potem zdezynfekować.
  • Codziennie należy sprzątać m.in. korytarze, gabinety lekarskie, gabinety zabiegowe, punkty pobrań krwi, laboratoria, toalety i łazienki, poczekalnie i recepcję oraz miejsca, w których pacjenci dokonują rejestracji. W tych miejscach konieczne jest uzupełnianie środków czystości (mydeł, płynów do dezynfekcji rąk, ręczników papierowych, papieru toaletowego), dezynfekcja urządzeń sanitarnych, luster czy umywalek, a także opróżnianie koszy na śmieci czy mycie podłóg.
  • Zgodnie z harmonogramem rozmraża się i czyści lodówki, myje okna, framugi, drzwi i kratki wentylacyjne. Konieczne jest też cykliczne sprzątanie innych pomieszczeń oraz sprzątanie doraźne.

Ponadto pracownicy muszą przestrzegać wszelkich procedur ustalonych dla danego miejsca, a także korzystać z dobrych jakościowo środków czyszczących i dezynfekujących oraz wysokiej jakości sprzętów i akcesoriów. Osoby sprzątające obiekty medyczne powinny działać sprawnie, ale też dokładnie i w taki sposób, by nie przeszkadzać ani pacjentom, ani personelowi medycznemu.

Szczególnie w obecnych czasach konieczne jest dbanie o bezpieczeństwo, stosowanie odpowiednich procedur sanitarnych, odpowiedzialność i dokładność. Wszystko po to, by gabinet medyczny czy klinika były miejscami czystymi i bezpiecznymi.

Sprzątanie placówek medycznych w Warszawie – Zapraszamy.