+48 504 455 883biuro@apa-group.pl

Sprzątanie klatek schodowych – jak często, o jakiej porze?

sprzątanie klatek schodowych blok osiedle

Klatka schodowa w bloku czy kamienicy to przestrzeń wspólna, przez którą przechodzą wszyscy lokatorzy, a także ich goście. Jest to więc miejsce intensywnie eksploatowane każdego dnia, narażone na szybkie powstawanie zanieczyszczeń i co za tym idzie – także na niszczenie. Należy więc dbać o porządek na klatkach schodowych i regularnie je sprzątać – zarówno ze względów estetycznych, jak i przez wzgląd na bezpieczeństwo osób użytkujących tę przestrzeń. Sprawdźmy, jak często sprzątać klatki schodowe, o jakiej porze i kto powinien być za to odpowiedzialny.

Jaka jest najlepsza pora dnia na sprzątanie klatek schodowych?

Wybór idealnej pory na sprzątanie klatek schodowych nie jest oczywisty. Nie ma bowiem takiego czasu w ciągu dnia, by po klatce nikt nie chodził. Można jednak wybrać lepsze lub gorsze przedziały czasowe.
Kiedy najlepiej sprzątać klatki schodowe? Rano. Wtedy, gdy dorośli, którzy nie pracują zdalnie, wyjdą już do pracy, a młodzież uda się do szkoły (oczywiście pomijając okres wakacji czy ferii zimowych – wówczas ruch w ciągu dnia może być większy). Zwykle około 9:00-10:00 rano ruch na klatce jest najmniejszy.

Sprzątając klatki schodowe, należy postawić z jednej strony na dokładność, z drugiej jednak na szybkość pracy. Osoba sprzątająca powinna starać się wykonać swoje obowiązki w możliwie najkrótszym czasie. Wówczas prawdopodobieństwo, że lokatorzy będę chodzić po świeżo umytej podłodze, spadnie.

Oczywiście w kontekście sprzątania przestrzeni wspólnych – a tym bardziej schodów – ważne jest także bezpieczeństwo lokatorów. Warto więc ustawiać tabliczki ostrzegawcze („Uwaga! Śliska podłoga”) oraz uprzedzać spotkanych sąsiadów o świeżo umytej podłodze.

Jaka jest najgorsza pora na sprzątanie klatki schodowej?

Patrząc wyłącznie na ruch na klatce schodowej, może nasuwać się myśl, że najlepszą porą na sprzątanie, jest noc. Nie jest to jednak dobry pomysł. Pomijając konieczność angażowania pracownika w niestandardowych godzinach, dochodzą do tego jeszcze kwestie, takie jak brak naturalnego światła oraz generowanie hałasu. I o ile samo krzątanie się po klatce schodowej mogłoby nie być dużym problemem dla śpiących sąsiadów, to wyczulone na wszelkie niestandardowe odgłosy psy mogłyby szczekaniem budzić właścicieli.

Klatek schodowych nie warto sprzątać także popołudniami i wieczorami – wówczas ruch w tym miejscu jest największy. Najlepiej byłoby uporać się z porządkami na klatce najpóźniej do godziny 13:00.

Jak często sprząta się klatkę schodową?

W zależności od pory dnia i wymagań zarządcy budynku czy wspólnoty mieszkaniowej klatkę schodową można sprzątać codziennie lub w wyznaczone dni tygodnia. W porze letniej, gdy klatka schodowa nie brudzi się nadmiernie, można zamiatać i myć podłogi np. co drugi dzień. Jesienią i zimą, gdy podłoga brudzi się znacznie bardziej, można sprzątać ją częściej – jeśli nie w całym bloku, to chociaż przy wejściu do budynku czy w windzie, czyli w miejscach, przez które przechodzą wszyscy lokatorzy.

Kto jest odpowiedzialny za utrzymanie porządku na klatkach schodowych?

Za utrzymanie czystości na klatkach schodowych (a także za porządek na terenach zewnętrznych i w innych częściach wspólnych budynku) odpowiada zarządca nieruchomości. Może nim być np. spółdzielnia mieszkaniowa czy też osoba lub firma oddelegowana do zarządzania nieruchomością przez wspólnotę mieszkaniową.

Spółdzielnia lub inny zarządca budynku może zatrudnić pracowników do dbania o porządek w miejscach wspólnych danego budynku albo skorzystać z usług profesjonalnej firmy sprzątającej, która specjalizuje się w sprzątaniu osiedli i budynków mieszkalnych.

Co obejmuje sprzątanie klatek schodowych przez firmę sprzątającą?

Podstawowy zakres obowiązków to przede wszystkim zamiatanie oraz mycie podłóg zgodnie z ustalonym harmonogramem, a także usuwanie wszelkich plam i śladów, np. po gumowych podeszwach butów. Oprócz tego w zakresie obowiązków firmy sprzątającej mogą znaleźć się czynności, takie jak: czyszczenie balustrad, parapetów i drzwi wejściowych, mycie lamperii, wycieranie kurzy z powierzchni płaskich czy lamp, a nawet mycie okien.

Jeśli szukasz firmy sprzątającej klatki schodowe czy całe osiedla, zapraszamy do kontaktu. Chętnie dokonamy wyceny naszej współpracy.